Paly Paštika

Malíř

Paly Paštika - malíř  -  všestranný malíř - jedním slovem živel. "Mám rád modrou, červenou, oranžovou a žlutou.." říká. 

Na romské rodiče si nepamatuje. Lidé ho našli jako dítě opuštěného na sněhu. Dnes osmapadesátiletý Paly Paštika ohromuje plastickými obrazy.

Paly Paštika je jedním slovem živel. Dokáže bez přemýšlení vytvořit na stěně rozměrný pestrobarevný obraz. Maluje ptáky, stromy, ženy, zvířata. Také cikánské vozy, i když je jako Rom nikdy nepoznal. Barvy míchá s pojivem a lepidlem, používá špachtle.
Hudebník, zpěvák a především malíř právě zdobí plot z plechu jedné stavební firmy v Budějovicích. Když s ním člověk chvíli mluví, má pocit, že svět je neskutečně barevný a krásný a lidé by se měli na sebe usmívat.

Narodil jsem se 7. března 1952 v Kolíně,ale své rodiče jsem nikdy nepoznal, vyrůstal jsem v kojeneckém ústavu v Klánovicích. V šesti letech si mě vzali bezdětní manželé Paštikovi, starali se o mě a snažili se, aby ze mě něco bylo. Navštěvoval jsem taneční kroužek, v hudební škole jsem hrál na housle,ale největší láskou bylo malování. Maloval jsem doslova na vše. Po základní škole jsem se vyučil malířem - natěračem. Rád jsem maloval obrazy Prahy, kde jsem v té době bydlel, maloval jsem na tapety, fabiony, nábytek, talíře, dělal jsem plastické obrázky ze sádry - lidem se to líbilo. Svůj první větší úspěch jsem zažil na vojně, kde jsem se zúčastnil celorepublikové Armádní soutěže umělecké tvořivosti (ASUT) a umístil jsem se na druhém místě. Po vojně mě poslali z Prahy do Jindřichova Hradce na Rekreační středisko pro montované stavby Praha, kde jsem se seznámil se svou budoucí manželkou Margitou a v Jindřichově Hradci jsem už zůstal. Po sametové revoluci jsem začal podnikat v malířství a na malování obrazů jsem už neměl moc času, musel jsem živit rodinu. Dostal jsem zakázku na vymalování diskotéky Jitřenka v Jindřichově Hradci, kde jsem potkal architekta Jirku Stříteckého, kterému se má práce líbila. Domluvili jsme se na pokračování v Českých Budějovicích na Československé obchodní bance, kterou právě dělal. V bance jsem maloval obrazy na zdi i klasické výmalby a s Jirkou jsme se během té doby více poznávali a stali se z nás kamarádi. Jirka mě hodně podporoval v malování obrazů, nakoupil mi knížky o výtvarném umění a byl mým velkým kritikem, ale i rádcem. Naše spolupráce trvala přes 20 let. Bohužel pak do života zasáhla nemoc a Jirka mi odešel.

V současné době se věnuji malování obrazů na plátno, dřevo, sololit a moji oblíbenou specialitou jsou nástěnné plastické obrazy na zdech v interiérech i exteriérech.. Používám olejové a akrylové barvy, uhel, křídu, tužku ..... V Českých Budějovicích pořádám kurzy malování pro děti i dospělé.