Josef Bucek

Malíř, Sochař

Významný český avantgardní umělec a „empirik“, přítel básníka Jaroslava Seiferta, Michaila Ščigola, Vladimíra Komárka a dalších předních umělců z ČR a zahraničí. Výtvarník, sochař, malíř, keramik, tvůrce artefaktu z kovů, šperků z polodrahokamu a vzácných minerálů.

Narozen 18. 10. 1930 v Jičíně, zemřel 7. 11. 2012.

O své vlastní tvorbě, při jedné příležitosti napsal několik vět: "To, co každý člověk zabývající se uměním v amatérské i profesionální podobě má, nějak vydává. Když cítím, že už jsem řekl, co jsem chtěl a dál nepůjdu, uteču od toho a vrhnu se jinam. Já jsem empirik, ke každému vyjádření se dopracovávám vlastní cestou. Nehledám žádné slohy, jdu svojí stopou, ať se to někomu líbí, nebo ne. Musím to sdělit po svém a jestli to někdo přijme, záleží jen na něm. V poslední době jsem třeba pracoval hodně s cínem, pak jsem se vrátil k technice 60. let k lité malbě. Tam zažijete tak fantastické a neřízené procesy, že jednou vznikne krásná věc a podruhé se to musí zahodit. Udělal jsem celý cyklus, kde jsou i mé osobní pocity, když jsem stonal. Potřeboval jsem to po uzdravení dostat ven, potřeboval jsem se z toho vymalovat. Ale mezi tím jsem si odskočil k železu, kovu. Když se chci odreagovat, zvolím prostě jinou techniku."

Josef Bucek celý svůj život zasvětil objevování nových uměleckých směrů a tvorbě. Byl vzorem pro mnohé umělce, mecenášem uměleckých krás a hodnot v kulturním světě.