Mgr. Eva Šinkmanová

Malíř

 Výtvarnice  Mgr  EVA   ŠINKMANOVÁ / 1948 /, zemřela 13. srpna 2018
 
je původní profesí pedagog-absolventka UK Praha-Fakulty tělesní výchovy a sportu a Matematicko-fyzikální fakulty.  Působila jako středoškolská profesorka  Gymnázia  a SPGŠ  v Nové Pace. Snad exaktnost její profese ji motivovala k hledání rovnováhy a životní harmonie. Eva ji nachází ve výtvarné činnosti. Malovat začala pod vedením členů  Spolku podkrkonošských výtvarníků, zkušených malířů, zvláště Jana Pavlovce, Káti Krausové,  Aničky Hofmanové a akademického malíře Vladimíra Buchtíka.  Sama studovala dějiny umění, monografie známých malířů, ale hlavně hodně malovala. Její píle a talent přinesly ovoce. Našla svůj rukopis a pronikla do povědomí veřejnosti, zejména v Královéhradeckém kraji.
   Ve své tvorbě  se věnuje nejvíce olejomalbě, dále kombinovaným technikám, malbě na hedvábí ,zkouší tisky i drobnou keramiku. Mezi  oblíbená témata patří květiny, které sama pěstuje, krajiny, zvířata, zátiší , akty , abstrakce či plastické obrazy. Vystavovat začala  v devadesátých letech  na společných výstavách  i  samostatně ve Východních Čechách i v  Praze . Účastní se  plenérů v Čechách, Polsku, Rusku.   Mimořádné místo zaujímá mezinárodní malířský plenér Novopacké veduty, který organizuje už více než 10 . ročník.
  Její  obrazy  či  hedvábné ručně malované módní doplňky  jsou zastoupeny  v soukromých i veřejných sbírkách v tuzemsku, Evropě, ale i v USA, Kanadě,  Argentině a Austrálii.    Přispívá do nadace EURONISA, která draží umělecká díla pro dobročinné účely.